داروین :۱۲ فوریه سال ۱۸۰۹ به مناسبت سالگرد تولد چارلز داروین

۱۲ فوریه سال ۱۸۰۹

به مناسبت سالگرد تولد چارلز داروین

۱۲ فوریه سالگرد تولد زیست شناس شهیر بریتانیایی، چارلز داروین است: یکی از مهم ترین دانشمندان جهان

نام چارلز داروین مترادف نظریه فرگشت و انتخاب طبیعی است. اما حتی قبل از انتشار کتاب مشهورش خاستگاه گونه ها (Origin of Species) با کتاب

محبوب خود در مورد سفر بیگل در محافل علمی به خوبی شناخته شده بود و مورد احترام و ستایش دانشمندان در زمینه ی زمین شناسی و زیست شناسی قرار داشت. اما خاستگاه گونه ها علاوه بر اینکه اوج دوران حرفه ای داروین به عنوان یک دانشمند محسوب می شود، حاوی برخی از مهم ترین نظریات داروین در مورد تنوع گونه ها، وراثت انسان و تکامل احساسات است.

 چارلز داروین و آبراهام لینکلن هر دو در یک روز متولد شدند: ۱۲ فوریه ۱۸۰۹

داروین در خانواده اشراف زادهای بدنیا امد

پدر داروین .رابرت داروین و پزشک معروف وثروتمندی بود با وزن ۱۵۰ کیلوگرم 

او دارای ۵ خواهر و برادر بود با مادری بیمار.

 که در سن ۸ سالگی  مادرش جان باخت

داروین دانش آموز خوبی نبود و پدر او امید چندانی به آینده اش نداشت. پدر داروین همواره به او می گفت جز به تیراندازی، سگ ها و موش ها به چیز دیگری اهمیت نمی دهد و مایه ی سرافکندگی خودش و خانواده اش است.

داروین در سال ۱۸۲۵ برای کارآموزی در کنار پدرش وارد دانشگاه ادینبورگ شد و امیدوار بود که همچون او یک پزشک شود؛ اما به زودی تحصیل در رشته ی پزشکی را کنار گذاشت. در واقع دلیل این تصمیم داروین، ترس او از خون بود که در یکی از جراحی ها متوجه آن شد. بنابراین تصمیم گرفت به جای آن در رشته الهیات تحصیل کند و تبدیل به کشیش روستا شود؛ چیزی که متناسب با علاقه ی او به عنوان یک طبیعت گرای مادرزاد بود.

سفر پنج ساله ی داروین با کشتی بیگل، امکان مطرح کردن نظریه ی فرگشت و انتخاب طبیعی را به او می داد.

چارلز داروین در سال ۱۸۳۱، سفر پنج ساله ای با کشتی مشهور اچ ام اس بیگل انجام داد، این سفر به نواحی دوردست از جمله آمریکای جنوبی و جزایر گالاپاگوس، به او امکان ابداع نظریه ی مشهور فرگشت و انتخاب طبیعی هم را داد. ناخدای کشتی، شخصی به نام رابرت فیتزرو بود. او که قصد داشت سفر تحقیقاتی را در آمریکای جنوبی انجام داد دهد، از تنها رفتن به سفر می ترسید و به دنبال شخصی بود که حاضر باشد در این سفر طولانی او را همراهی کند، ناخدا فیتزرو از معاون خود خواست یک فرد تحصیل کرده و علمی رابرای او پیدا کند.

به این ترتیب بود که استادان دانشگاه کمبریج، چارلز داروین ۲۲ ساله را برای سفر به فیتزرو توصیه کردند .

داروین هر نوع حیوانی را می خورد.

داروین معده ای عجیب برای خوردن غذاهای ناشناخته داشت. داروین در طول زمان حضور در دانشگاه کمبریج در یک گروه آشپزی به نام باشگاه گلوتون عضو بود که اعضاء آن هر هفته برای دیدارهای خود غذاهای عجیب و ناشناخته ای می خوردند، خداهای عجیب اعضای باشگاه گلوتون فقط محدود به چای و کیک نبوده بلکه اعضای این گروه، هر نوع حیوانی از پرندگان وحشی تا انواع جوندگان را می خوردند.

هنگامی که داروین عازم سفر با کشتی بیگل شد، دوباره به کاوش های خود در مورد غذاهای ناشناخته علاقه مند شد. او در طول سفر خود یک آرمادیلو را خورد که به نظرش، خوشمزه و طعمی شبیه به اردک داشت. داروین همچنین جونده کوچک شکلاتی رنگی را خورد که به گفته خودش، بهترین گوشتی بود که تا به حال خورده است. داروین حتی یک گونه جدید جانوری را هم در وعده های غذایی اش جای داده بود که بعدها به افتخار او نام گذاری شد: ریا داروین (Rhea Darwinii).

داروین یک مرد منطقی بود و با موضوع ازدواج هیچ مشکلی نداشت

پس از اینکه لیستی از دلایل موافقت ومخالفتش با دختر خاله بزرکش به نام 

(اما وجوود )جمع و جور کرد  سرانجام با وی ازدواج کرد.

او بسرعت  تشکیل خانواده داد و به همراه *اما *صاحب ۱۰ فرزند شد چندین فرزندان دارویین در کودکی جان باختند. شاید این موضوع در مورد مردی که اهمیت ژنتیک طبیعی را می دانست، حیرت انگیز باشد؛ اما اوتنها دانشمند بزرگی نیست که با دختر خاله خود بلکه اینشتین هم با دختر خاله خود ازدواج کرده است.

داروین از بیماری های مزمن رنج می برد داروین پس از بازگشت از سفر طولانی خود، علا ئمی از خستگی، اگزما و تهوع، سردرد و تپش قلب نشان داد که تا پایان عمر به همراهش بودند. برخی از پژوهشگران گمان می کنند که داروین در طول سفرهای خود ممکن است به بیماری انگلی شاگاس مبتلا شده باشد که در نهایت منجر به نارسایی قلبی می شود؛ عارضه ای که موجب مرگ داروین هم شد.I

داروین قصد داشت جزیره ای کوچک را به یک انگلستان کوچک تبدیل کند

داروین مدت کوتاهی پس از بازگشت به انگلستان، به همراه دوست نزدیکش جان هوکر، یک طرح ساده برای تبدیل یک جزیره ای خشک و بی آب و علف به یک انگلستان کوچک را اجرا کرد. داروین و هوکر با کمک نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا، گونه های مختلف گیاهی از سراسر جهان را در جزیره اسنشن کاشتند.

این طرح از سال ۱۸۵۰ شروع شد و هر ساله به آن گونه های جدیدی افزوده می شد. در اواخر دهه ی ۱۸۷۰، مرتفع ترین قله جزیره پس از کاشت اکالیپتوس، کاج نورفولک، بامبو و موز کاملا سبز شده بود؛ گیاهانی که معمولا در کنار یکدیگر دیده نمی شوند و برای اولین بار در جزیره اسنشن با یکدیگر دیده شدند.

این گیاهان همچنین قادر به گرفتن آب تازه از هوا بودند و مشکل آب در جزیره را حل می کردند. در حالی که پدید آمدن اکوسیستم ها معمولا میلیون ها سال طول می کشد، اکوسیستم مصنوعی داروین و هوکر تنها در طی چند دهه شکوفا شد.

پروژه داروین در جزیره اسنشن، یکی از معدودنمونه های واقعی زمینی سازی است که تاکنون انجام گرفته. ویلکینسون، اقلیم شناس بریتانیایی        می گوید ناسا می توان برای زمینی بازی دریخ، از داروین یاد بگیرد.

داروین مخالف سرسخت برده داری بود

داروین از زمان سفرهای خود به آمریکای جنوبی که شاهد، خرید و فروش بردکان آفریقایی بود، به یکی از مخالفان برده داری تبدیل شد. گرچه نام او در عبارت «داروینیسم اجتماعی» به کار رفته است، اما خود داروین هرگز مشوق آزادی مطلق اقتصادی، جنگ و نژادپرستی نبود و اغلب مخالفت شدید خود با برده داری را ابراز می کرد.

 پژوهش های روانشناسی داروین

داروین در طول سفر مشهور خود با کشتی بیگل با فرهنگ ها و مردمان مختلفی از سراسر جهان برخورد کرد. با وجود مسئله ی زبان که مانع از برقراری ارتباط با مردم محلی می شد.

او اشاره کرده است که به نظر نمی رسد احساسات مردم همچون شادی، غم و اندوه، ترس و خشم در فرهنگ های مختلف متفاوت باشند.

این آغاز پژوهش های حرفه ای کمتر شناخته شده چارلز داروین در حوزه ی روانشناسی بود و در نهایت موجب پدید آمدن مفهومی شد که امروزه به نام « احساسات جهانی» شناخته میشود.

او با بسیاری از دانشمندان برای مطالعه این پدیده ارتباط داشت؛ از جمله پزشک فرانسوی به نام گیوم بنیامین آماند دوشن. دوشن آزمایشهای معروفی را با وارد کردن شوک الکتریکی به داوطلبان خود انجام داد. او پس از بررسی عضلات صورت، دریافت که تمامی ژستهای انسانی ۶۰ نوع احساس را بروز می دهند.

. داروین برای چاپ کتاب مشهور خود در مورد فرگشت بیش از ۲۰ سال منتظر ماند

سفر پنج ساله داروین در سراسر جهان به همراه کشتی بیگل که در سال ۱۸۳۶ به پایان رسید، منبع ارزشمندی برای پژوهش های او برای توسعه نظریه فرگشت و انتخاب طبیعی بود. داروین که نگران پذیرش عمومی و کلیسا در مورد نطریه فوق العاده رادیکالش بود، نظریه مشهور خود را تا سال ۱۸۵۹ منتشر نکرد. او در این زمان با طبیعیدانی به نام آلفرد راسل والاس در ارتباط بود که می خواست نظریه ای مشابه داروین را در محافل علمی منتشر کند. بنابراین داروین تصمیم گرفت سرانجام اثر مشهور خود را مطرح کند و به این ترتیب، سال بعد، داروین کتاب خاستگاه گونه ها را منتشر کرد.

. داروین مبدع عبارت بقای اصلح نیست

گرچه در نظریه ی انتخاب طبیعی داروین همواره عبارت «بقای اصلح» به کار می رود؛ اما این عبارت در ابتدا توسط هربرت اسپنسر فیلسوف انگلیسی مطرح شد. او در رسالات زیست شناسی خود، در سال ۱۸۶۴ برای به هم مرتبط کردن نظریه های اقتصادی و جامعه شناختی با مفاهیم زیست شناسی داروینی از این عبارت استفاده کرد.

داروین برای اولین بار این عبارت را در چاپ پنجم خاستگاه گونه ها که در سال ۱۸۶۹ منتشر شد، به کار برد. او در این مورد نوشت:

اصطلاحی که اغلب توسط آقای هربرت اسپنسر به کار برده می شود، دقیق تر و به همان اندازه مناسب تر از انتخاب طبیعی است.

. داروین در کلیسای وست مینستر دفن شده است پس از مرگ داروین در ۱۹ آوریل ۱۸۸۲، خانواده اش قصد داشتند او را در دهکده ای که

او ۴۰ سال آخر زندگی خود را در آنجا سپری کرده بود، دفن کنند. اما با وجود این، دوستان و همکاران داروین کمپینی تشکیل دادند تا مجوز به خاک سپردن او در کیلیسای وست مینستر لندن را به دست آورند. پس از آنکه روزنامه ها و عموم مردم هم به این کمپین پیوستند، رئیس کلیسای          وست مینستر پذیرفت. به این ترتیب یک هفته پس از مرگ داروین، او در نهایت احترام در نزدیکی دانشمندان بزرگی همچون جان هرشل و ایزاک نیوتن به خاک سپرده شد.

A.S

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.