مجازات اعدام برای خداناباوران در ۱۳ کشور مسلمان جهان و تبعیض جدی و یا سیستماتیک حتی در اروپا

گزارش سالیانه «آزادی اندیشه» نشان می‌دهد که در قوانین ۱۳ کشور مسلمان دنیا برای کسانی که به خدا باور ندارند یا از پذیرش دین رسمی سرباز می‌زنند، مجازات اعدام در نظر گرفته شده است.

ایران، افغانستان، پاکستان، مالزی، مالدیو، موریتانی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، سومالی، یمن و امارات متحده عربی، کشورهایی هستند که در آن‌ها مجازات مرگ برای آته‌ایست‌ها در نظر گرفته شده است.

گزارش سالانه «آزادی اندیشه» امروز (۱۰ دسامبر/ ۱۹ آذر) به سازمان ملل متحد تقدیم شد. این گزارش را اتحادیه بین المللی انسانگرایی و اخلاق تهیه می‌کند. بر اساس این گزارش خداناباوران نه تنها در کشورهایی که قوانین اسلامی در آن‌ها حاکم است تهدید می‌شوند، بلکه حتی در برخی کشورهای غربی که قوانین دمکراتیک دارند نیز، مورد تبعیض قرار می‌گیرند. آته‌ایست‌ها ممکن است در این کشورها به اتهام توهین به مقدسات به زندان بیافتند.

به گفته سونیا اگریکس، رئیس اتحادیه بین المللی انسانگرایی و اخلاق «این گزارش نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق این کشورها به حقوق خداناباوران و دگراندیشان احترام نمی‌گذارند، اگرچه آن‌ها موافقتنامه‌های سازمان ملل مبنی بر تساوی حقوق شهروندان را امضا کرده اند.»

در گزارش سالانه این نهاد وضعیت ۱۹۲ کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته است. حقوق‌دانان و فعالان حقوق‌بشر اساسنامه‌ها، قوانین، گزارش‌دادگاه‌ها و رسانه‌ها را برای تهیه گزارش سالانه خود مدنظر قرار داده‌اند.بیشتر بخوانید.

اولین گزارشی که سال گذشته منتشر شد، هفت نفر به خاطر «کفر»، «ارتداد»، یا تعویض دین اعدام شده‌اند که برخی هم به صورت گردن زدن در ملاء عام بوده است. اما در پژوهش‌های جامع‌تری که امسال انجام شد، روشن شد که مجازات اعدام خداناباوران در شش کشور دیگر هم اجرا می‌شود.

بر اساس این گزارش آته‌ایست‌ها یا کسانی که به دین انتقاد می‌کنند، در کشورهای دیگر نظیر هند نیز به دست بنیادگرایان به قتل می‌رسند و پلیس علاقه‌ای به تعقیب قاتلان ندارد.

گزارش هم‌چنین تاکید می‌کند که در سراسر جهان قوانینی وجود دارند که حق حیات برای خداناباوران قائل نیستند، حق شهروندی آن‌ها را لغو می‌کنند، اجازه ازدواج به آن‌ها نمی‌دهند و یا حق تحصیل و کار را از آن‌ها می‌گیرند.

گزارش گفته است که انتقاد از ایمان مذهبی و یا حتی مطالعه علمی درباره ریشه های ادیان اغلب زیر نام توهین به مقدسات تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

اتحادیه اروپا

اتحادیه بین المللی انسانگرایی و اخلاق در بیش از ۵۰ کشور جهان عضو و در کشورهایی که امکان حضور به آن داده

نمی‌شود، حامیان و هوادرانی دارد. این اتحادیه می‌گوید در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا خدناباوران مورد تبعیض جدی و یا سیستماتیک قرار می‌گیرند. این تبعیض در اتریش، دانمارک، آلمان، یونان، مجارستان، مالتا و لهستان جدی است. بنابر قوانین این کشورها توهین به مقدسات می‌تواند مجازاتی تا سه سال زندان داشته باشد. در رابطه با آزادی مذهب در آلمان بیشتر بخوانید.

در همه کشورهای اتحادیه اروپا به استثناء بلژیک و هلند که گزارش آن‌ها را «کشورهای آزاد و با رعایت تساوی حقوق» دانسته، تبعیض سیستماتیک در مقایسه با کسانی که باورهای دینی دارند، نسبت به خداناباوران اعمال می‌شود.

آمریکای شمالی و لاتین

اتحادیه بین المللی انسانگرایی و اخلاق گزارش می‌دهد که اگرچه در آمریکای شمالی به حقوق آته‌ایست‌ها نسبتا احترام گذاشته می‌شود، اما یک سری قوانین و اقدامات هستند که آمریکایی بودن را مساوی دین داشتن می‌داند.

در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب نیز خداناباوران در بیشتر کشورها با تبعیض‌های سیستماتیک روبرو می‌شوند. گزارش در قضاوت درباره این کشورها تنها وضع برزیل را تقریبا خوب ارزیابی کرده و از جامائیکا و اورگوئه به عنوان «کشورهای آزاد و با رعایت تساوی حقوق» نام برده است.

آفریقا

اتحادیه بین المللی انسانگرایی و اخلاق درباره کشورهای قاره آفریقا از خشونت سیستماتیک، بی‌حقوقی خداناباوران و حتی وحشیگری در قبال آن‌ها گزارش داده است. مصر، لیبی و مراکش و نیز اریتره و زیمبابوه که کشورهایی مسیحی‌نشین به شمار می‌روند، در فهرست این خشونت‌ها قرار دارند.


نشر دهنده انسان خردمد.

ع.سبرای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.