تخت گازِ ده‌هزار ساله، چگونه تمدن به تکامل انسان شتاب بخشید

  • عنوان: تخت گازِ ده‌هزار ساله، چگونه تمدن به تکامل انسان شتاب بخشید
  • نویسندگان: گرگوری کوچران، هنری هارپندینگ
  • مترجم: آرش حسینیان
  • چاپ: اینترنتی، تیر ۹۳

بر اساس یک باور مرسوم، خیلی‌ها عقیده دارند فرگشتِ(تکامل) انسان امروزی از هزاران سال پیش متوقف شده است. کافی است به انسان‌های نقاط دیگر جهان نگاه کنید، همه شبیه هم هستند و تفاوت چندانی با یک‌دیگر ندارند. دیگر انتخاب طبیعی نقشی در تکامل زیستی هوموساپینس‌ها(ما انسان‌ها) نداشته و فرگشت انسان بیشتر از طریق مم‌ها و فرهنگ‌ها جریان دارد.

استفن جی‌گولد، زیست‌شناس معروف این‌چنین می‌گوید:«در ۴۰ یا ۵۰ هزار سال گذشته هیچ تغییر زیستی در انسان‌ها رخ  نداده است. همه‌ی آن‌چه را که ما فرهنگ و تمدن می‌خوانیم با مغز و بدنی مشابه با مغز و بدن کنونی‌مان ساخته‌ایم».

اما نویسندگان کتاب نظر دیگری دارند:

«قصد ما در کتاب حاضر این است که نشان دهیم تکامل انسان در ۱۰ هزار سال گذشته، نه تنها آهسته یا متوقف نشده، بلکه اتفاقا شتاب گرفته است و امروز تکامل زیستی انسان، با سرعتی حدودا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از میانگین ۶ میلیون سالِ قبل گذشته در حال رخ دادن است. این آهنگ به قدری سریع است که می‌توان گفت انسان‌ها حتی طی تاریخ مکتوب نیز به‌طور قابل توجهی از نظر بدنی و ذهنی تغییر کرده‌اند.»

یعنی این‌که نه تنها ما با گذشتگان نزدیک‌مان(مثل انسان‌های قرون اولیه، یا انسان‌های زمان ارسطو و افلاطون) از نظر نوع زندگی و فرهنگ فرق داریم، بلکه ژن‌هایمان نیز با یک‌دیگر تفاوت دارند. اما آیا واقعا چنین چیزی ممکن است؟ طبق شواهد و مدارک نویسندگان کتاب؛ بله.

محتوای تخت گاز نگاهی تاریخی به ژنتیک دارد. اگر از مقدمات مباحث ژنتیک آگاهی چندانی ندارید، می‌توانید فصل چهارم کتاب مبانی شناخت انسان (به پیشنهاد مترجم) را مطالعه کرده تا آشنایی مختصری با قواعد علم ژنتیک پیدا کنید.

دانلود کتاب تخت گاز ده‌هزار ساله جلد اول: سرور اول

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
قبلی «
بعدی »