قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی رخ داد؟

قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی رخ داد؟

بیگ بنگ یک تفکر رایج درمورد شروع همه چیز است. حدود ۱۳.۸ میلیارد سال پیش جهان قابل مشاهده منفجر شد و به حالت کنونی گسترش یافت.

اما قبل از بیگ بنگ جهان چگونه بود؟ پاسخ کوتاه این است که نمی‌دانیم.

به گزارش انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و آگنوستیک های ایران ، پاسخ طولانی این است که اتفاقات زیادی می‌تواند افتاده باشد که هر کدام به نحو خود ذهن آدمی را مچاله می‌کند.

اولین چیزی که باید فهمید این است که اصلا بیگ بنگ چه بود؟

دکتر «Sean Caroll» میگوید :” بیگ بنگ یک لحظه از زمان است نه یک نقطه در فضا.” وی یک فیزیکدان نظری در دانشکده‌ی تکنولوژی کالیفرنیا و نویسنده‌ی کتاب تصویر بزرگ بر روی ریشه‌های حیات و جوهر جهان می باشد.

بنابراین، میتوان اینطور تصور کرد که یک ذره کوچک از ماده متراکم به طور ناگهانی به سمت بیرون منبسط می‌شود.

کارول میگوید:«جهان در انفجار بزرگ ممکن است لزوما کوچک نباشد.  همه چیز در جهان قابل مشاهده امروز – یک کره با قطر حدود ۹۳ میلیارد سال نوری حاوی حداقل ۲ تریلیون کهکشان – در فضای کمتر از یک سانتیمتر قرار داشته است . اما میتواند جهان‌های بسیار دیگری هم وجود داشته باشد ؛ اما زمینیان قادر به مشاهده آنها نیستند چرا که از نظر قوانین فیزیک در طی ۱۳.۸ میلیارد سال نور قادر به پیمودن این مسافت نیست.

بنابراین، ممکن است که جهان در بیگ بنگ کوچک باشد یا حتی بی‌نهایت بزرگ باشد، زیرا راهی وجود ندارد که بتوانیم به گذشته بنگریم این در حالی است که حتی نمی‌توانیم همینک هم آنها را ببینیم. تنها چیزی که واقعا می‌دانیم این است که آن بسیار، بسیار متراکم بود و بسیار سریع تراکمش کمتر شد و بسیار سریع انبساط یافت.

قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی رخ داد؟
قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی رخ داد؟

به عنوان یک نتیجه، واقعا هیچ چیزی در خارج از جهان وجود ندارد، زیرا جهان، به معنای واقعی کلمه، همه چیز است. بنابراین، در انفجار بزرگ، همه چیز متراکم‌ تر و گرمتر از آن است که در حال حاضر وجود دارد، اما دیگر هیچ جایی “خارج” از آن وجود ندارد.

کارول گفت:« واقعا وسوسه انگیز است که بتوان مانند خدا در میان «هیچ» ایستاد و به کودکی جهان نگاه کرد و قبل از بیگ بنگ را دید اما این غیر ممکن است. جهان در فضا گسترش نیافت بلکه این خود فضا بود که گسترش یافت.

وی گفت:« مهم نیست در کجای جهان هستید اگر ۱۴ میلیارد سال به عقب باز‌گردید به نقطه‌ایی می‌رسید که بسیار داغ و متراکم بود و با سرعت زیادی منبسط شده است . هیچکس دقیقا نمیداند یک ثانیه قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی در حال افتادن بود هنگامی که جهان به اندازه ی کافی گرم شده بود تا پروتون‌ها و نوترون‌ها بتوانند در کنار هم بمانند و بهم برخورد کنند.

بسیاری از دانشمندان فکر می‌کنند که جهان از یک فرایند گسترش نمایشی به نام «تورم» طی ثانیه اول گذر کرده است.

این موضوع میتواند معمای پیوستگی فضا_زمان را حل کند و میتواند به ما توضیح بدهد که چرا ماده در همه جای جهان به طور یکسان پخش شده است.

برای استیون هاوکینگ، این لحظه همه چیز بود.‌ او گفت:« قبل از بیگ بنگ حوادث قابل اندازه گیری نیستند و بنابراین تعریف نشده‌اند.

هاوکینگ این نظریه را «نظریه بدون مرز» نامیده است.‌ او میگفت :« زمان و فضا، محدود هستند، اما آنها هیچ مرزی و یا شروع و پایانی ندارند، همان گونه که کره‌ی زمین محدود است اما هیچ لبه‌ایی ندارد.

او در مصاحبه‌ ای گفت:« از آنجایی که وقایع قبل از بیگ بنگ هیچ عواقب قابل مشاهده‌ای ندارد حتی یکی نیز ممکن است آنها را از نظریه بیرون بکشد و بگوید که زمان در “بیگ بنگ” آغاز شد.»

شاید چیزی قبل از بیگ بنگ وجود داشته باشد که ارزش تفکر کردن را داشته باشد. یک ایده این است که بیگ بنگ، آغاز زمان نیست، بلکه یک لحظه تقارن است. در این فرضیه، پیش از بیگ بنگ، جهان دیگری وجود دارد که کاملا با این جهان یکسان است اما آنتروپی به سمت گذشته افزایش می یابد نه به سمت اینده!

کارول گفت:« افزایش آنتروپی و یا افزایش بی نظمی در یک سیستم، اساسا همان فلش زمان است، بنابراین در جهان آینه ایی، زمان در سمت مخالف حرکت میکند و جهان ما به سمت گذشته میرود.

قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی رخ داد؟
قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی رخ داد؟

طرفداران این نظریه نیز معتقدند که خواص دیگر جهان ما می تواند در این جهان آینه‌ایی دچار اشکال شود. به عنوان مثال، دیوید اسلون فیزیکدان در وبلاگ علمی دانشگاه آکسفورد نوشت:« در جهان آینه ای عدم تقارن در مولکول‌ها و یون‌ها «chiralities» در جهت گیری‌های متفاوتی به آنچه که در جهان ما هستند، خواهند بود.

یک نظریه در این‌ مورد حاکی از آن است که بیگ بنگ ابتدای همه چیز نبود، بلکه لحظه‌ایی از زمان بود هنگامی که جهان از یک دوره انقباض تا یک دوره از انبساط تغییر کرد. این مفهوم «پرش بزرگ»(بیگ باونس) نشان می‌دهد درحالی که جهان در حال گسترش بوده، بیگ بنگ‌های نامتناهی نیز وجود داشته و رخ داده اند .

کارول گفت:« مشکل این ایده‌ها این است که هیچ توضیحی برای اینکه چرا یا چگونه یک جهان در حال گسترش میتواند منقبض شود و به فضایی با آنتروپی کمتر باز گردد ندارند.

کارول و همکارش، جنیفر چن، دارای چند دیدگاه قبل از بیگ بنگ هستند.

سال ۲۰۰۴ فیزیکدانان بر این باور بودند که شاید جهانی که میشناسیم زاده‌ی یک جهان والد است که از تکه‌ای فضا_زمان جدا شده است.

اگر همه چیز نسبتا عجیب و غریب به نظر می‌رسد، که می‌رسد، به این دلیل است که دانشمندان هنوز هیچ راهی برای بازگشت به زمان انفجار بزرگ پیدا نکرده اند چه برسد به اتفاقاتی که قبل از آن رخ داده است.

کارول گفت:« اتاقی برای کشف این موضوع وجود دارد. با تشخیص امواج گرانشی از برخوردهای قدرتمند کهکشانی در سال ۲۰۱۵ میتوان برای حل اسرار اساسی در مورد گسترش جهان در آن اولین مرحله‌ی حیاتی استفاده کرد.»

کارول گفت که فیزیکدانان نظری نیز باید کار کنند، مانند پیش بینی‌های دقیق تر درباره اینکه چگونه نیروهای کوانتومی مثل گرانش کوانتومی کار می‌کنند.

کارول گفت:« ما حتی نمی‌دانیم که چه چیزی را دنبال می‌کنیم، تا زمانی که یک نظریه وجود داشته باشد.»

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.