فرضیه چیست؟

فرضیه چیست؟

فرضیه توضیح پیشنهادی برای یک مشاهده است. و تعریف آن به موضوع مطالعه بستگی دارد. برای مثال در علم، فرضیه بخشی از روش علمی است. یک پیش‌بینی یا توضیح که توسط آزمایش تایید شده. مشاهدات و آزمایش‌ها ممکن است یک فرضیه علمی را رد کند، اما هرگز نمی‌تواند به طور کامل یک فرضیه را ثابت کند.

اما در مطالعه منطق، یک فرضیه گزاره‌ای به صورت اگر – آنگاه است، که معمولا به شکل “اگر x, آنگاه y, نوشته می‌شود. یک فرضیه صرفا یک توضیح یا پیش‌بینی پیشنهادی است که ممکن است مورد آزمایش قرار نگیرد.

نوشتن فرضیه

اکثر فرضیات علمی به صورت اگر – آنگاه ارائه می‌شوند، چون طراحی یک آزمایش برای اینکه ببینیم رابطه علت و معلولی بین متغیر مستقل و وابسته وجود دارد یا خیر، آسان است. فرضیه به عنوان پیش‌بینی نتیجه آزمایش نوشته می‌شود.

فرضیه خنثی و فرضیه جایگزین

از نظر آماری، راحت‌ترین کار این است که نشان دهیم ارتباطی بین دو متغیر وجود ندارد. بنابراین دانشمندان اغلب فرضیه خنثی را پیشنهاد می‌کنند. فرضیه خنثی فرض می‌کند که متغیر مستقل هیچ تاثیری بر متغیر وابسته ندارد.

در مقابل، فرضیه جایگزین نشان می‌دهد که متغیر مستقل می‌تواند تاثیری بر متغیر وابسته داشته باشد. طراحی آزمایش برای آزمودن این فرضیه می‌تواند دشوارتر باشد، چون راه‌های زیادی برای بیان یک فرضیه جایگزین وجود دارد.

به عنوان مثال، یک رابطه محتمل بین خواب خوب شبانه و گرفتن نمرات مناسب را در نظر بگیرید. فرضیه خنثی بیان می‌کند: “تعداد ساعات خواب دانش آموزان و نمرات آن‌ها غیر مرتبط است.” و یا “بین ساعات خواب و نمرات همبستگی وجود ندارد.” یک روش برای آزمایش این فرضیه می‌تواند شامل جمع‌آوری داده‌ها باشد، ثبت میانگین تعداد ساعات خواب و نمرات برای هر دانش آموز، اگر دانش‌آموزی که ۸ ساعت خواب داشته است به طور کلی بهتر از دانش آموزانی عمل کند که ۴ یا ۱۰ ساعت خواب داشته‌اند، ممکن است این فرضیه رد شود.

فرضیه چیست؟
فرضیه چیست؟

اما طرح و آزمودن فرضیه‌ی جایگزین دشوارتر است. که توضیح جامع آن اینگونه خواهد بود: “میزان خواب دانش آموزان بر روی نمرات آن‌ها تاثیر می‌گذارد.” همچنین ممکن است اینگونه نیز بیان شود: “اگر شما خواب بیشتری داشته باشید، نمرات‌تان بهبود خواهند یافت” و یا “دانش آموزانی که ۹ ساعت می‌خوابند نسبت به کسانی که خواب بیشتر یا کمتری دارند نمرات بهتری دارند.” در یک آزمایش، شما اطلاعات مشابه را جمع‌آوری می‌کنید، اما تحلیل آماری به احتمال کمتری به شما یک حد اطمینان بالا می‌دهد.

معمولا، یک دانشمند با فرضیه‌ی خنثی شروع می‌کند. و بدنبال آن، ممکن است یک فرضیه‌ی جایگزین را برای محدود کردن رابطه‌ی بین متغیرها طرح و آزمایش کند.

مثال برای فرضیه

نمونه‌هایی از یک فرضیه عبارتند از:

اگر شما یک سنگ و یک پر را رها کنید، آن‌ها با سرعت یکسان سقوط خواهند کرد.

گیاهان برای زنده ماندن به نور خورشید نیاز دارند.

خوردن شکر به شما انرژی می‌دهد.

ترجمه student

منابع:

Patricia M. Shields (1998). “Pragmatism As a Philosophy of Science: A Tool For Public Administration”. In Jay D. White. Research in Public Administration. 4. pp. 195–۲۲۵ [۲۱۱]. ISBN 1-55938-888-9.

Schick, Theodore; Vaughn, Lewis (2002). How to Think About Weird Things: Critical Thinking for a New Age. Boston: McGraw-Hill Higher Education. ISBN 0-7674-2048-9.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.