برای اولین بار در تاریخ؛ مشاهده رنگدانه های قرمز در یک فسیل

برای اولین بار در تاریخ؛ مشاهده رنگدانه های قرمز در یک فسیل

 

دانشمندان برای اولین بار در تاریخ موفق به تشخیص آثار شیمیایی رنگدانه های قرمز در یک فسیل باستانی شدند. نتایج این کشف  به کمک عکس برداری اشعه ایکس نوین از یک فسیل کاملا سالم سه میلیون ساله نوعی موش چوب منقرض شده به دست آمده است.

به گزارش انجمن ، این کشف به دانشمندان امکان بازسازی دقیق تر موجوداتی را می دهد که مدت ها قبل روی زمین زندگی کرده اند و در نهایت به فهم بهتر از فرگشت منجر خواهد شد.

محققین بین المللی این پروژه فسیل یاد شده را در معرض شدیدترین امواج اشعه ایکس قرار دادند که توسط مرکز شتاب دهنده خطی استنفورد و منبع نور الماسی بریتانیا توسعه یافته بودند.

در حالی که عکس برداری اشعه ایکس استاندارد تنها قادر به نمایش تاریکی و روشنی است، این روش جدید تشخیص برخی رنگ ها مانند آثار قرمز مشاهده شده در این آزمایش را نیز ممکن می کند. پروفسور «فیل منینگ» از مدیران این آزمایش درباره کشف اخیر می گوید:

زمین پر است از آثار حیاتی که قبلا روی آن جریان داشته اما این اطلاعات به تازگی در دسترس علم قرار گرفته اند. به کمک عکس برداری اشعه ایکس جدید قادر به مشاهده دقیق پیشینه شیمیایی فسیل ها و عواملی هستیم که در حفظ هر چه بهتر آن ها دخیل بوده اند.

به نظر موش کشف شده که دانشمندان به آن لقب «موش توانا» داده اند، دارای موهای قهوه ای مایل به قرمز در پشت و پهلوها و سفید در ناحیه شکمش بوده است. به کمک نتایج حاصل شده از این تحقیق دانشمندان موفق به ساخت یک مدل دقیق و پر جزییات از این موش هفت سانتیمتری شده اند که سه میلیون سال پیش در مناطقی از آلمان زندگی می کرده است.

 

منبع: phys.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.