انبساط جهان با سرعت بیشتر از نور نقض نسبیت است؟

انبساط جهان با سرعت بیشتر از نور نقض نسبیت است؟

خیر

نرخ انبساط جهان بیشتر از سرعت نور است ،
این چنین به نظر می‌رسد که نظریه نسبیت اینشتین کارایی خود را از دست داده است اما اینطور نیست؛ کهکشان‌ها به خودی خود به این سرعت در فضا حرکت نمی‌کنند، این فضا – زمان است که در حال انبساط است، و کهکشان‌ها بر روی آن در حال حرکت هستند. تا زمانی که کهکشان سعی در حرکت در فضا با سرعت زیاد را نداشته باشد، هیچ قانون فیزیکی نقض نخواهد شد.
به صورت ساده نسبیت در مورد اجرام جهان صادق است که هیچ جرمی هم بیشتر از سرعت نور حرکت‌نمیکند .

 
انبساط جهان با سرعت بیشتر از نور نقض نسبیت است؟

توضین بیشتر :

این نظریّه یعنی نسبیت انیشتین در مورد سرعت نسبی اجسامی است که از کنار یکدیگر عبور می کنند و نمی توان آن را برای مقایسه ی سرعت نسبی اجسام دور به کار بُرد.
برای درک بهتر آن چه گفته شد، تعدادی مورچه را بر روی سطح یک بادکنک تصوّر کنید. فرض کنید یک مورچه حدّاکثر بتواند با سرعت یک سانتیمتر بر ثانیه حرکت کند. در این صورت، چنانچه دو مورچه در جهت خلاف یکدیگر از کنار هم بگذرند، بیشینه ی سرعت نسبی آنها دو سانتیمتر بر ثانیه خواهد بود. حال بادکنک را باد کنید. بادکنک زیر پای مورچه ها منبسط می شود، و علی‌ٰرغم این که، بیشینه ی سرعت پرسه زنی مورچه ها هنوز یک سانتیمتر بر ثانیه است، در صورتی که بادکنک با سرعت کافی باد شود، دو مورچه ی دور از هم را می بینید که به راحتی با سرعتی بیش از دو سانتیمتر بر ثانیه در حال دور شدن از یکدیگرند. در این صورت، آنها هرگز نمی‌توانند به یکدیگر برسند و دیگری را از وضعیّت خود خبر دهند؛ چرا که حتّٰی در صورت حرکت با بیشینه ی سرعت، بادکنک آنها را سریعتر از آن که بتوانند به هم برسند، از یکدیگر دور می کند. دو مورچه ی نزدیک هم، در صورت عبور از کنار یکدیگر، هرگز سرعت نسبی بیش از دو سانتیمتر بر ثانیه نخواهند داشت، حتّٰی اگر بادکنک در حال انبساط باشد.
انبساط جهان نیز درست شبیه به بادکنک است، و کهکشان ها نیز با انبساط جهان در حال پیشروی اند و به خودی خود سرعتس بالاتر از سرعت نور ندارند،بلکه این خود فضازمان است که با سرعتی بیشتر از نور دز حال گسترش است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.